Обрізка туї, як не вбити тую під час стрижки - основні правила
Попередження:
Туя західна, широко відома в Північній Америці як "Arborvitae", і знайома в багатьох ландшафтах. Сорти туї варіюються за розміром: від високих дерев до низькорослих чагарників, які дуже схожі між собою і їх так легко переплутати, вони добре себе почувають в різних регіонах України і є досить витривалими. Але у всіх видів туї є одна спільна риса: вони не утворюють нових нирок, в тому числі і на старих гілках. Тому туя не прощає поганих стрижок, це означає, що, якщо ви занадто сильно відріже дерево або чагарник, ви створите постійне оголене місце на кроні. Зведіть до мінімуму необхідність обрізки, посадивши правильно дерево в потрібному місці на коректної дистанції, а потім дотримуйтесь рекомендацій, і найголовніше будь-яка обрізка повинна бути легкою.
Час обрізки
• Рання весна - хороший час для обрізки туї, тому що нове зростання ще не почалося. А коли з'явиться новий приріст, він швидко приховає порізи, які ви зробили на дереві.
• Найперше, коли ви повинні обрізати ці дерева, це середина березня, хоча це залежить від того, коли рання весна настане в вашому регіоні, якщо весна тепла це можна почати і на початку березня.
• Кожен раз, коли ви обрізаєте тую, ви будете стимулювати нове зростання. Тому для обрізки цих дерев робите легку обрізку з ранньої весни до середини літа, щоб не стимулювати їх до зростання взимку. А ось видаляти відмерлі гілки або кінчики можна до кінця серпня і восени.
Правила обрізки туї
• Обріжте кінчики всіх гілок які безладно стирчать з крони туї, щоб створити більш рівну форму. Дуже важливо залишити хоча б одну гілку на вершині дерева для нового зростання.
• Обрізні ножиці - це ножиці, схожі на ножиці, які мають 2 довгих леза, які дозволяють формувати туї без особливих зусиль. Якщо вам потрібно прибрати цілі гілки, використовуйте сучкорізи або невелику пилку. Продезінфікуйте інструмент до і після різання, протерши леза ганчіркою, змоченою в денатурованому спирті.
• Уникайте обрізки дуже молодих дерев туї. Коли дерево тільки починає рости, воно потребує в зеленій масі для зростання. Якщо ви видалите занадто багато його листя, ви можете зупинити зростання або навіть убити його. Не робіть стрижку молодих туй на 1-2 рік їх життя. При необхідності можна обрізати хворі, зламані або мертві гілки, а також будь-які гілки, які труться одна об одну.
• Будьте більш консервативні при обрізанні дерев старше 6-7 років. Якщо неправильно обрізати молоде дерево, якому три або чотири роки, таке дерево найвірогідніше відновиться назад. Проте, якщо це будуть зрілі дерева туї, така ймовірність мінімальна.
• Як правило, тую західну не потрібно багато обрізати в цілому, тому ви повинні в основному здійснювати стрижку, тільки для того щоб зберегти природну форму дерева.
• Утримайтеся від стрижок під час вологої і дощової погоди.
Обрізка туї для створення фігур
Правило обрізки верхівки
• Щоб зменшити зростання туї необхідно знайти на головному стовбурі найближче розгалуження нижче від самого верху, якщо ви там знайдете гілку досить потужну і спрямовану вгору, подивіться чи підходить вона для того що б стати новою верхівкою, якщо все вірно тоді можна провести обрізання старої маківки до найближчого розвиненого розгалуження.
• Обрізку верхівки не можна виробляти якщо це вже досить зріла деревина вона швидше за все потім не відновиться, ріжемо тільки молоді пагони за умови що ви виявили альтернативну верхівку нижче.
• Чи не зменшуйте висоту дерева більш ніж на 15-20 відсотків. Скорочення рослини більш ніж на цю величину - занадто великий шок для дерева. Крім того, ви ризикуєте врізатися в зрілу деревину, після чого рослина просто не оговтається, і залишиться з тупою верхівкою.
Стрижка туї для створення форми
• Якщо ви хочете надати форму дереву, особливо якщо ви тільки що обрізали верхню частину, можливо підрізати і зовнішні краї. Обрізати кінчики гілок, щоб оформити дерево відповідно до вашої ідї.
При формуванні туї дотримуйтесь його природної форми, відрізаючи кінчики які стирчать.
• Дотримуйтесь більш природніх форм, наприклад основа повинна бути ширше, ніж верх якщо туя конічна. Вічнозелені рослини, природньо, мають ширшу основу. Коли ви їх формуєте, постарайтеся зберегти цю пропорцію. Це дозволяє нижній частині дерева отримувати сонячне світло, оскільки вона не блокується верхніми гілками.
• Якщо ви помітили, що створили форму, яка занадто пряма зверху вниз, обріжте трохи більше від верхніх гілок. Але краще не допускати такого.
• Топінарну обрізку яка потребує великї кількості зрізів краще виконувати в кілька етапів і розбити її на кілька ділянок.
• Пам'ятайте що старі гілки туї не відновлюються, обрізаючи пагони, ніколи не обрізайте їх до зрілої деревини, якщо тільки це входить в ваш план по створенню оригінальної форми наприклад спіралі, кулі, або куба і ін для вашої туї в такому випадку туя зафіксує вашу обрізку назавжди.
Обрізка хворих і пошкоджених гілок
• Коли ви бачите хворі, мертві або пошкоджені гілки, обріжте їх відразу не залежно коли ви це виявили навесні, влітку, або восени. Обрізка цих гілок краще для здоров'я рослини, так як хвороби можуть поширюватися, а пошкоджені гілки виснажують ресурси дерева. Обрізка туї в такому випадки проводиться до самого стовбура або бічної гілки.
• Виріжте мертві гілки на стовбурі. Коли ви бачите коричневу хвою в кінці гілок, це вказує на те, що вони померли. В цьому випадку відріжте гілку прямо біля стовбура за допомогою ножиць або пили і витягніть гілку назовні.
• Ножиці - хороший вибір для цієї мети, так як вони мають довгі ручки, які дають вам важіль. Однак, якщо гілки більше 1 дюйма (2,5 см) в діаметрі, використовуйте ручну пилку або бензопилу.
• Одним з поширених захворювань для цієї групи дерев є "голчастість", яка призводить до пожовклих або покоричневінню кінчиків голок, які прогресують далі по хвої. Вони також можуть виглядати сухими. На гілках шукайте чорні грибкові плями, які виділяються з кори, виявивши видаліть і обробіть дерево фунгіцидом.
• Потім підберіть обрізані гілочки під деревом і викидайте їх, так як вони містять грибки. Це запобіжить їх поширення.
• Також краще уникати обрізки уражених гілок, поки вони вологі, тому що саме тоді грибки найбільш активні.
• Зріжте пошкоджені гілки, якщо вони зламаються під впливу шторму, льоду або снігу, обріжте їх до стовбура або бічної гілки дерева. Пошкоджені гілки виснажують ресурси дерева і не дають нового зростання.
Сопутствующие Товары
Туя західна Холмструп (Holmstrup)
Зріст: 2-3 мФорма крони: колоновиднаКолір крони: темно-зелена
Ціна: 185-450 грн
Туя західна Смарагд (Smaragd)
Зріст: 6 мФорма крони: колоновиднаКолір крони: зелена
Ціна: 185-450 грн
Туя західна Брабант (Brabant)
Зріст: 7 мФорма крони: колоновиднаКолір крони: зелена
Ціна: 185-450 грн
Туя західна Колумна (Columna)
Зріст: 5 - 8 мФорма крони: колоновиднаКолір крони: зелена
Ціна: 185 грн