Лохина Еліот
Лохина Еліот високоросла виведена в 1948 році, ботанічна назва Vaccinium corymbosum "Elliottii" (Elliott's Blueberry), також її називають лохина Елліота. Над створенням сорту працювали селекціонери зі США – G. Darrow, та A. Elliot. Вони схрестили такі сорти Burlington x (Dixi x (Jersey x Pioneer)), отриманий випробуваний зразок назвали на честь одного з розробників - Elliot. З 1973 року Елліот почав активно використовуватися на промислових плантаціях. Річ у тім, що в той час він був найпізнішим сортом до того ж який добре зберігається, це надавало можливість виробляти лохину коли інші вже не виробляють, ці обставини виносили його на новий рівень слави все вище і вище. Це тривало до появи сортів Liberty та Aurora на свіжому ринку, які частково його замінили, але переваги та привабливість збереглися, докладніше про його переваги читайте далі.
Лохина Еліот - опис сорту, відгуки, характеристика, фото, саджанці, посадка та догляд, годування
Опис
Кущ
Багатостовбуровий листопадний чагарник, крона щільною та округла, з помірною силою росту, гілки продуктивні, ростуть вертикально і деякі провисають у боки, рекомендується часткова періодична обрізка.
Розміри дорослого куща: 180-120 см у висоту та ширину.
Висаджуйте на відстані 1,5 м один від одного та мінімум 2 м між рядами.
Квітне пізно, що дозволяє уникнути пізніх заморозків. Суцвіття виглядають як маленькі світло-кремові, іноді рожеві дзвіночки зібрані в грона з ніжним приємним запахом.
Листя еліптичні, зазубрені, глянсові темно-зелені, довжиною (2,5 см) набувають ефектних відтінків червоного і залишаються на кущі до пізньої зими.
Молода рослина може почати плодоносити на другий або третій рік життя.
Ягоди
Середнього розміру (1,25-1,5 см в діаметрі) щільні, однорідні мають гарний відрив, світло-блакитного кольору, з невеликим сухим рубчиком, міцна шкірка. Можуть бути терпкими, але смак змінюється на чисту насолоду, коли їх плоди дозрівають у прохолоді осені. Під час збирання врожаю необхідно бути обережними, оскільки вчасно спеки з високою температурою може викликати зморщування ягід.
Тривалий термін зберігання у холодильнику до 5 тижнів.
Плоди зібрані в грона легко збираються, тому підходить для механічного промислового підхіду.
Можна також відзначити, що Елліот є одним з кращих сортів ягоди якого маю високу якість при заморожуванні.
Чудово транспортуються.
Елліот має один із найвищих рівнів антиоксидантів серед усіх сортів. Він також містить велику кількість клітковини, вітамінів С і К, марганцю та калію.
Включно з деякими перевагами для здоров'я:
• Низька калорійність;
• Зменшує пошкодження ДНК, яке може захистити від раку та старіння;
• Захист від шкідливого холестерину;
• Знижує кров'яний тиск;
• Запобігає серцевим захворюванням;
• Поліпшує роботу мозку та пам'ять;
• Запобігає діабету;
• Допомогти у боротьбі з інфекціями сечовивідних шляхів;
• Зменшити ушкодження м'язів від інтенсивних вправ;
Одна чашка лохини щодня може вплинути на ваше здоров'я.
Врожайність
Неймовірно продуктивні властивості, кущ видає до 11 кг, на практиці ж фермери вважають за краще частину плодоформуючих гілочок зрізати, тому що через високе завантаження ягідки можуть втратити смакові якості та подрібніти, тому кращий баланс кількість/якість ягід на рівні 5-8 кг.
Дозрівання
Дуже пізній сезон та повне дозрівання протягом трьох-п'яти тижнів із середини серпня до початку вересня.
Морозостійкість
За спостереженнями, рослина витримує досить сильний холод до -27...-30 °С. Вимагає щонайменше 800-1000 годин стану спокою взимку за умови температури (T< 7 C) щоб зацвісти наступного року. Відповідні кліматичні зони для культивування USDA 4-7. Зростає по всій Україні.
Стійкість
Витривалий. Погано переносить надмірну вологу, любить помірний полив. Відрізняється меншим поглинанням вологи. Менш чутливий до посухи. Має широку пристосовність до різних температур.
Ландшафт
Це чудові ландшафтні кущі з дзвоновими квітами з рожевим відтінком, які розпускаються навесні, і яскравими ефектними бордовими стеблами з червоним, помаранчевим, фіолетовим і жовтим осіннім листям.
Ідеально підходить для прибережних садів, котеджних садів, натуралізованих територій, як зразок або для групового розміщення поряд з рододендронами та азаліями. Можна вирощувати як живоплот або екран.
Характеристика
Походження: Міністерства сільського господарства Сполучених Штатів (Північна Америка);
Зимостійкість: до -30 °C;
Вік плодоношення: на 2-й рік вирощування;
Розмір дорослого куща: до 1,8 м заввишки, 1,2 м завширшки;
Цвітіння: у травні;
Час дозрівання: 20 серпня – 05 вересня;
Смак: чим ближче до осені, тим солодший смак;
Розмір плода: середній до 1,5 см (вагою до 2 грам);
Текстура: соковита та пружна;
Вихід: 5-8 кг.
Зона USDA: 4-7
Запилювач для лохини "Еліот"
Самоплідний, але як будь-який інший чагарник лохини північної високорослої, показує кращі результати, якщо використовувати рослини-партнерів з перехресного запилення, це збільшить швидкість зав'язування плодів, а також масу плоду. Ось кілька відповідних прикладів: "Patriot", "Hardyblue", "Bonus", "Aurora", "Brigitta", "Liberty", "Jersey", "Chandler", "Darrow", "Elizabeth", "Nelson".
Їстівні якості
• Вживання свіжими;
• Дуже смачні в пирогах, джемах та вареннях або желе;
• Ідеально підходить для салатів, смузі та йогуртів;
• Консервування;
• Заморожування;
• Сушіння;
Лохина Еліот відгуки
Позитивні
• Ця чорниця відмінно підходить для заморожування, зберігаючи більшу частину свого аромату;
• Тривале зберігання;
• Добре транспортується;
• Універсальний підходить як для комерційного, так і для приватного вирощування;
• Дозрівання відбувається рівномірно, підходить для механічного прибирання;
• Родить пізно коли на ринку йде спад пропозиції, і тому цінується;
• Вище за середню стійкість до морозів;
• Рясна врожайність;
Негативні
• Ягоди можуть зморщитися, якщо робити збір при високій температурі;
Саджанці лохини
В ідеалі при посадці лохини Еліота необхідно використовувати саджанці в контейнерах двох-трирічного віку, діаметр основи основного стебла яких має бути більше ніж 5 мм.
Критерієм «сирості» є те, що коріння має бути вологим, але не повністю просоченим. Ідеальний час для посадки - пізня зима або рання весна, до того як на рослині з'являться нові нирки.
Перед посадкою замочіть коріння саджанців з відкритим корінням у воді на 3–4 години.
Ви можете придбати сортові саджанці лохини в Інтернеті у роздрібних продавців. Також це можна зробити й в нашому (інтернет-магазині розплідника Kust.ua в розділі лохина), доставлення здійснюється Новою Поштою по Україні, також надаємо гарантію на безпечне транспортування.
Посадка та догляд
Місце посадки
Найкраща якість плодів на повному сонці, переважно зростає на вологому, кислому і добре дренованих ґрунтах. Нестача сонячного світла позначається на його цвітінні та плодоношенні. При виборі місця для вирощування намагайтеся не розміщувати рослини поряд із великими деревами. Висвітлення крони дерева не тільки впливає на світло, а й знижує циркуляцію повітря, що значно підвищує ймовірність захворювань.
Ґрунти
Оскільки дика лохина здебільшого росте на узліссях лісу, вона звикла до кислого ґрунту, утвореного відмерлими гілками та опалою хвоєю. Оптимальне значення рН 4,5. Переважні також піщані та супіски з достатнім вмістом гумусу.
Якщо рівень pH занадто високий, ви можете використовувати органічні сполуки, такі як торф'яний мох, щоб знизити його.
Посадка і чим підкислити лохину Еліот
Якщо ґрунт ближче до нейтрального та його pH становить від 5,5 до 7,0, при цьому він легкий не глинистий, пухкий, тоді змінити ситуацію можливо:
1. шляхом внесення сфагнового торфу завтовшки 10-15 см з перемішуванням у верхньому шарі. Сфагновий торф як поліпшує кислотність, а й значно збільшує її вміст гумусу.
2. Застосувати колоїдну сірку в гранулах, розсипати її та перемішати із ґрунтом за 7 днів до посадки.
3. Підкислити так само можна і сірковмісним добривом для вересових Mivena Field-Cote CRF 12-5-28+2MgO+Te 6M, воно не тільки підкислює грунт, а служить комплексним підживленням на весь сезон, вноситься один раз після посадки, та далі щороку один раз навесні має пролонгований ефект.
- Якщо pH вище 7,0:
потрібно створювати спеціальну гряду або яму 60 на 60 см і в глибину 35-40 см, на дно ями краще висипати 7-10 см мульчі, а бічні стінки ізолювати агроволокном або агротканиною, деревом або харчовим пластиком, щоб субстрат не залужувався від взаємодії з нейтральним або лужним ґрунтом.Заповнюємо її підготовленим кислим субстратом з наступним складом (торф 60% з ph 3.5-4.5, соснова кора або хвойний компост -30% і пісок - 10%). Засипка повинна бути на 20-30 см вище поверхні землі, а все коріння має бути засипане шаром мульчі не менше ніж на 10-15 см.
Перед висаджуванням обов'язково замочіть кореневий ком саджанців у воді та переконайтеся, що посадкове місце теж вологе не сухе, особливо це стосується торфу, який у сухому вигляді відштовхує воду.
Що робити, якщо грунт лохини розкислився
Як тільки значення рН перевищує 5,5, коріння лохини Еліот не може поглинати залізо, а це означає, що краї листя втратять свій зелений колір і стануть червоними. Зростання буде зупинено, і рослина може навіть загинути.
1. Підтримуйте органічну мульчу завтовшки 5-10 см протягом року після посадки. Мульча, така як тирса, торф, соснові голки і опале листя, може також допомогти зберегти кислотність. Оскільки кисла органічна речовина розкладається щороку. Мульча також, настійно рекомендується для вирощування чорниці й може контролювати бур'яни, підвищувати кислотність, зрівнює температуру ґрунту та зберігати її вологість.
2. Значення pH потребує щорічного моніторингу з коригуванням у міру необхідності.
3. Якщо є ознаки дефіциту заліза протягом вегетаційного періоду, можна розпорошити хелатне залізовмісне позакореневе добриво (Mivena Granusol WSF 11-06-18-2MgO-Te - влітку, Mivena Granusol WSF 20-20-20 - навесні) і використовувати сірку для регулювання значення pH ґрунту.
Мульчуйте правильно
Щоб мульчувати, додайте кільце мульчі глибиною близько 10-15 см, понад 60 см або більше від крони вашого куща. Ось кілька хороших матеріалів, що мульчують, для кущів чорниці.
• Соснова кора;
• Листя;
• Соснова солома;
• Торф;
• Хвойний компост;
Добриво
Кращий варіант з достатньою кількістю азоту в амонійній формі, такими як сульфат амонію, бавовняне борошно, сечовина, покрита сіркою.
До заборонених видів належать хлоровмісні; нітратне азотне; кальційні добрива тому, що ці форми токсичні для кущів лохини.
Надмірне використання є неприпустимим, вносите їх строго за регламентом.
Лохина, не потребує великої кількості добрив. Однак, якщо ви дотримуєтеся вимог до кислотності грунту, а листя втрачає зелений колір або нові пагони ростуть дуже повільно, слід подумати про внесення підживлення. Робити це рекомендується навесні або після посадки Mivena Field-Cote CRF 20-05-20-2MgO-Te 4M - базова формула для нормального розвитку.
Комплексне підживлення у травні після цвітіння під час формування ягід Mivena Granusol WSF 20-20-20-1MgO-TE.
Влітку вносимо Mivena Granusol WSF 11-06-18-2MgO-Te - для розвитку, формування, дозрівання та покращення якості ягід.
Быльш детально о застосуванні добрив в статті - "Чим удобрювати лохину".
Полив
Чорниця Елліот має мочкувату кореневу систему з неглибоким розподілом коренів. Як і в інших видів вересових, його коріння з симбіотичними грибами поглинає воду та поживні речовини із ґрунту. Тому лохина Еліот не є ні посухостійкою, ні наповнювальною і вимагає ретельного регулювання вологості.
Потрібний регулярний полив. Оскільки проникний ґрунт, якому він віддає перевагу, має слабке втримування води, полив слід проводити кожні два-три дні в спекотне літо. Рясний полив може знадобитися раз на тиждень. Загалом знадобиться кількість води, еквівалентна середній кількості опадів 2,5 см на тиждень від сходів до дефоліації, а потім близько 4 см від початку плодоношення до збору. Восени подачу води слід зменшити, щоб рослина встигла вчасно увійти до стану спокою.
Обрізка
Для молодих рослин: після посадки у перші два-три роки квіткові бруньки слід повністю видаляти навесні. Це сприятиме зростанню, збільшенню тривалості життя та підвищенню врожайності в майбутньому. Відщипуйте будь-які тонкі пагони протягом вегетаційного періоду, щоб збільшити кількість бічних гілок, що проростають, і розширити крону рослини.
Обрізка кущів: Починаючи з третього року після посадки, слід обрізати щороку до появи нових нирок ранньою весною. Однорічна гілка приносить плоди, і чим міцніша гілка, тим більше вона приносить урожаю. Для дорослих рослин крона повинна складатися від 4 до 6 стебел і 1 або 2 нові гілки щороку, зберігаючи однорідність деревини та хорошу провітрюваність.
Через середній приріст, обрізка має бути консервативною. Надмірне обрізання сильно вплине на кількість вироблених плодів. Крона Еліота має як гілки, що стелються, так і прямостійні, другі слід максимально зберігати при обрізанні. Більш детально дв. в статті "Обрізка лохини садової".
Збір
Період плодоношення лохини Еліот може тривати кілька тижнів. Ягоди дозрівають, коли їхня поверхня стає синювато-чорною. Через нерівномірне дозрівання їх слід збирати партіями, один раз кожні 2 або 3 дні в період повного дозрівання та раз на 3 або 4 дні як у початковий, так і в останній період дозрівання, завершуючи збирання врожаю до заморозків.При зборі слід надягати рукавички (напальчники), щоб не пошкодити ягідки, що вплине на їх зовнішній вигляд та здатність до зберігання. Збирайте, обережно тримайте ягоди та повертайте їх за годинниковою стрілкою, щоб не пошкодити шкірку. Це також допоможе продовжити термін їхнього зберігання.
Загальні проблеми
Серйозних проблем зі шкідниками та хворобами немає. Остерігайтеся кореневої гнилі, виразки тростини, плісняви та сірої гнилі. Плоди можуть уражатися чорничною личинкою, вишневим плодовим черв'яком і плямистокрилою дрозофілою.
Чому лохина дає менше плодів чи взагалі не плодоносить?
Зазвичай має вегетативне зростання лише у перші 2 чи 3 роки. Для отримання рясного врожаю потрібно понад 5 років і від 8 до 10 років для повного зростання.
Чому плоди чорніють та опадають до збирання врожаю?
це може бути через відсутність зрошення влітку або занадто велика кількість води. Оскільки великі фермери використовують комерційні системи зрошення своїх полів, у людей часто складається враження, що рослина любить воду. Однак насправді найкраще він ростає в середовищі, вільному від заболочування. Протягом вегетаційного періоду необхідно, щоб грунт періодично чергувався між сухим та вологим станом.
Шкідники та хвороби
Рак
На початку хвороби на шкірці стебла з'являються невеликі знебарвлені плями. У міру того, як плями стають більшими, краї стають червоними, а центр стає сірим, а потім, нарешті, коричневим. У міру дорослішання гілок листя скручується на гілках пучками. Ушкодження в основному утворюються на основі стебла близько до землі, що часто призводить до загибелі всієї гілки.
Найкращий спосіб запобігти раку - вчасно обрізати та спалювати хворі гілки та листя. Такі заходи, як регулярна прополка і розумне зрошення та внесення добрив, вживаються для якнайшвидшого дозрівання гілок. За потреби розпилюйте спеціалізовані пестициди.
Всім дякую за увагу, намагалися щоб стаття вийшла інформативною, якщо у вас є власний приклад вирощування лохини Еліот, поділися в коментарях нижче, це буде корисно іншим читачам, так само задавайте будь-які питання будемо раді допомогти.▼
Сопутствующие Товары
Лохина Блюкроп (Bluecrop)
Дозрівання: с 20 липнядо 20 серпняЦвітіння: березеньквітеньВрожайність: 9 кг
Ціна: 110-355 грн
Mivena Field-Cote CRF 20-05-20 добриво для лохини, весняне
Призначення: для лохиниФорма: гранули в біооболонці
Ціна: 245 грн
Mivena Granusol WSF 11-06-18 підгодівля для лохини влітку (червень, липень, серпень)
Призначення: універсальне для лохиниФорма: водорозчинне
Ціна: 205 грн
Mivena Granusol WSF 10-10-30 осіння підгодівля лохини і ягідних культур
Призначення: полуниця і плодово-ягідні рослиниФорма: водорозчинне
Ціна: 255 грн